Företagsbesök hos Ulf´s Bilar AB i Arvidsjaur. Ulf Sandström framför några nästan nya bilar som precis inkommit... Foto Kent Norberg.
Företagsbesök hos Ulf´s Bilar AB i Arvidsjaur. Ulf Sandström framför några nästan nya bilar som precis inkommit... Foto Kent Norberg.

Ulf´s Bilar AB

2016-01-04 06:00



För många är han nog fortfarande förknippad med Vittjåkks skidanlägnging. Men det är nu 2,5 år sedan han sadlade om och blev bilförsäljare:
-Jag har länge haft en dröm om att få bli bilförsäljare, säger Ulf Sandberg ägare av Ulf´s Bilar AB.

 

Företaget hyr in sig i Lelu AB:s lokaler, väl synligt vid Storgatans östra infart. 

Kändes steget stort, från att ha driftat Vittjåkk i totalt 18 år, till att bli bilförsäljare?
-Nej, faktiskt inte. Bilintresset har alltid funnits hos mig.

Men det ingår ju även annat i rollen som bilförsäljare också, som en massa administrativt arbete med försäkringar, registreringar och så vidare... 
-Jo, men jag tycker det kan vara rätt så roligt att jobba med den biten också, säger Ulf.

En gång i tiden var det förssäljning av Volvobilar i samma lokal som Ulf hyr nu:
-När jag startade upp min verksamhet hade dock bilhallen stått tom i cirka tre år.

Ulf inledde i försiktigt mak, med tre-fyra bilar. Sedan har han sakta men säkert byggt upp försäljningen till vad det är idag:
-Det går riktigt bra. Sedan kan man ju aldrig veta hur konjunkturen svänger i världen. Sådant påverkar ju så klart oss försäljare. Men som det ser ut nu, gör att jag vågar ser framtiden an med tillförsikt!

Förutom begagnade personlbilar har Ulf ett försäljningssamarbete med Forsbergs Bil i Skellefteå, om Isuz pick-upbilar. 

Var kommer din kundkrets ifrån?
-Lokalt från Arvidsjaur och kranskommunerna. Men jag har även lite mer långväga kunder från kustremsan. Internetförsäljning och sociala medier är också en viktigt del numer, säger Ulf.


Ulf Sandberg, som vi varit vana att se honom under 18 år... Arkivfoto Kent Norberg.

 


 

 

 


Skriv ut: