Gemensamma medborgarlöften för 2015 undertecknades av Arvidsjaurs kommunalråd Lotta Åman och tf lokalpolisområdeschefen Kenneth Lundqvist. Foto Kent Norberg.
Löftena har sin grund i de synpunkter som medborgarna i respektive kommun har fört fram. Tillsammans med kommunerna lovar nu polisen att genomföra ett antal aktiviteter för att öka tryggheten i kommunerna.
Polisen och kommunerna lovar att under 2015 genomföra ett antal konkreta aktiviteter för att öka tryggheten för de som bor och vistas i kommunerna. Aktiviteterna har arbetats fram utifrån medborgardialoger, medarbetardialoger, statistik och trygghetsmätningar.
-Vi har ett gott samarbete med kommunerna redan idag, nu tar vi ett steg till i vår samverkan. Det känns också bra att både medborgarna och medarbetarna har fått möjlighet att ge sin bild av vad som upplevs som problem i lokalsamhället, säger Kenneth Lundqvist, tillförordnad lokalpolisområdeschef i Piteå Älvdal.
Kultur- och fritidschef Kristina Grubbström, berättade att man pratat med olika fokusgrupper för att samla in åsikter: "Vi har försökt träffa så många som möjligt, i olika åldrar. Dessutom har vi haft en enkät på kommunens hemsida under en månad".
Lokala medborgarlöften i Arvidsjaur: Polisen i Arvidsjaur lovar, tillsammans med Arvidsjaurs kommun, att under 2015 jobba för att öka tryggheten för medborgare i Arvidsjaur, genom strävan för att minska användandet och tillgången av droger i samhället.
Vid minst 6 tillfällen ska det genomföras riktade insatser mot narkotika.
Sträva efter att minska alkoholanvändandet bland ungdomar genom följande åtgärder:
"Jag har bara hört positiva ordalag om att skapa samarbete och dialog, i syfte att jobba tillsammans mot en ännu tryggare kommun" sa polis Johnny Bäckström, Arvidsjaur.
Sträva att minska otryggheten vid skolor genom följande åtgärder:
Kontrollerna ska varieras med både polismålade och civila fordon. Toleransnivån ska vara låg.
Sträva att minska buskörningen på samhället sommartid genom följande åtgärder:
-Jag tror på de här dialogerna med folket och olika aktörer! säger Kenneth Lundqivst.
Pilotprojekten med Medborgardialoger i sju regioner kommer att utvärderas maj 2015, för att sedan se hur man kan impelmentera det i polisens verksamhetsplan för hela riket:
-Det är bra att medborgardialogerna kommer med där så att det lokala får mer gehör, sa Kenneth Lundqvist avslutningsvis.